Dialková káblová spúšť za 3 koruny :-)
na fotoaparáty Canon EOS 300D, 350D, 400D...

Cieľ tohoto postupu:

Pri fotografovaní na statíve je dobré, pokiaľ je to možné, použiť dialkovú spúšť. Dialková spúšť zamedzuje rozhýbaniu prístroja pri expozícii, fyzickým oddelením (káblom alebo IR) fotografa od prístroja. IR spúšte pracujú na princípe ďialkového ovládača na TV, je nutné ich na fotoaparát mieriť a nemajú kábel na prepojenie s prístrojom. My si ukážeme, ako vyrobiť káblovú spúšť, ktorá je prepojená s prístrojom a nie je nutné ju smerovať, ani napájať batériami.

Materiál: Potrebujeme 1 konektor typu Jack Stereo 2.5mm, kábel ako sa používa na slúchadlá, 2 rovnaké tlačítkové spínače, drevenú paličku veľkosti dlane a elektrikársku lepiacu pásku.

Na výrobu budeme potrebovať el. spájkovačku s príslušenstvom, nožík, 1 hod. instantného času

Čiže nabehneme do rádioamatérskeho obchodu a kúpime tam 2.5mm stereo jack, 1m (alebo akú chceme dlhú spúšť) tienenej dvojlinky - káblu používaného napríklad na slúchadlá, elektrikársku pásku a 2 rovnaké tlačítkové spínače. Spínače by mali byť tak malé, aby sa zmestili 2 vedľa seba pod palec a dali sa umiestniť čo najbližšie pri sebe. Po pustení sa musia sami rozpojiť. Stlačením jedného bude prístroj len zaostrovať, po stlačení druhého prístroj zaostrí a exponuje. Napríklad takéto:

alebo

Budeme zapájať spínače a konektor podľa tejto schémy:

Na jeden koniec kábla prispájkujeme konektor. Z každého z dvoch častí vodiča odizolujeme asi 1.5cm a pletené tienenie spletieme otočením dohromady. Oba vnútorné vodiče rovnako odizolujeme. Vnútorné vodiče dáme na dva kontakty, pletené tienenie vodiča prispájkujeme na zemniacu časť konektora.

2 tlačítkové spínače položíme vedľa seba tak, aby sa dalo jedným stlačením prsta stlačiť oba naraz.

Odizolujeme druhý koniec vodiča na ktorom je už konektor. Ak nie sú 2 priľahlé kontakty spínačov pri sebe, rozdelíme pletené tienenie vodiča a prispájkujeme na oba spínače na vnútorné kontakty, na každý spínač po jednom. Ak sú ale vnútorné kontakty spínačov pri sebe, prispájkujeme ich spolu a prispájkujeme k nim ešte pletené zemnenie vodiča. Takto nám ostal na každom spínači jeden kontakt nezapojený.

Oba vnútorné vodiče odizolujeme - asi 10mm - a prispájkujeme po jednom na každý zo spínačov.

Spínače položíme na koniec drievka dĺžky približne jednej dlane (dá sa použiť zo zmrzliny) a páskou ich pevne prichytíme. Rovnako páskou prichytíme vodič idúci k nim.

Ako poslednú úpravu môžeme odlíšiť snímače tak, aby sa hmatom dali rozoznať. Ja som to urobil tak, že som do žltého plastového spínača ktorý spustí ostrenie vyrobil jamku.

Použitie je jednoduché. Stlačením jedného fotoaparát len zaostruje, druhým urobí expozíciu. Je možné stlačiť zaostrovací spínač a k nemu stlačiť po zaostrení ten druhý, alebo stlačiť len druhý bez stlačenia spínača na ostrenie a fotoaparát urobí expozíciu.

Ak pridáme k diaľkovej spúšti vo fotoaparáte ešte funkciu predsklopenia zrkadla, s fotoaparátom na statíve nás môže prekvapiť už len silný vietor, alebo dupot slonov :-)